Honzík

Náš druhorozený syn Honzík se narodil předčasně ve 27 týdnu.

Plánované těhotenství probíhalo idylicky, bezproblémově až do té doby, co ve mně začal narůstat dojem, že něco není v pořádku. O Honzovi jsme si dělali srandu, že z něj bude fotbalista. Celou dobu v břiše kopal jak o závod ,až ve 25 týdnu přestal. Začala jsem mít divný pocit, že se děje něco špatného. Navštívila jsem lékaře, pro jistotu, kde mě uklidnili, že je vše v pořádku. Pro jistu si mě pozvali za týden ve středu na kontrolu, která skončila hospitalizací ve fakultní nemocnici v Ostravě. Vše se semlelo tak rychle, že jsme to stěží stačili s manželem registrovat.

Moje tělo, jak bylo později zjištěno,  nevyživovalo plod od 25 týdne a velmi pozvolna ze mě odcházela plodová  voda. Po hospitalizaci a různých vyšetřeních jsem dostala injekci kortikoidů, aby se Honza fyzicky posunul o pár týdnů dopředu, protože byla velká pravděpodobnost, že nedostává výživu a bude muset na svět každým dnem..

Za pár hodin po hospitalizaci se nám na ozvách úplně ztrácel a ošetřující lékař nám oznámil, že máme dvě možnosti: počkat do ráda, až se Honzíčkovi vyvinou plíce a posunou ho ve vývoji až o pár týdnu dopředu, ale možná to nepřežije, nebo jdeme na sál hned a šance, že Honzík povede normální plnohodnotný život bude 20%. Rozhodli jsme se s manželem neriskovat Honzíkův život a sebrali všechny emoční síly a rozhodli se pro druhou variantu

V 19.15 ve středu 14. 9. 2010 se nám narodilo 34cm a 630g čisté lásky.

Honzík byl dvakrát oživován, strávil dva měsíce v inkubátoru na různých podpůrných přístrojích, přes 1200 hodin na dýchacích přístrojích, prodělal dvě operace tříselné kýly. Na novorozenecké JIP měl skvělou péči lékařů i sester, kteří nám ho bezpochyby zachránili. Jsme za to velmi vděčni.

Týden po narození měl Honzík krvacení v zadní jámě lební, kvůli nezralosti cév. Z této nešťastné příhody pramení Honzíkovo postižení. Byla mu diagnostikována hypotonie, strabismus a hypertonie dolních končetin.

Dnes je Honzíkovi skoro 6 let, je  bez medikací, nemluví, snaží se a pomalu začíná chodit :-), ale o to víc musí cvičit, navštěvovat Fyzio Beskyd ve Frýdku Místku (dětská rehabilitace a fyzioterapie) – 3x ročně intenzivní 3 týdenní rehabilitace a fyzioterapie,  2x ročně hippoterapii na Q Ranči u Jihlavy (kde se nám Honzík poprvé s oporou postavil o zeď), používá různé zdravotní pomůcky (chodítko, speciální kočárek, ortézky, lykrový obleček).

Na lítost, jestli bude vše v pořádku, na normální život, na běžné starosti nezbyl čas a já musela skončit se vším, co pro mě bylo běžné a začít se 24/7 věnovat Honzíkovi. Postupem času jsem si více a více uvědomovala, že dělám něco, co má smysl daleko více než před tím a že mě v tom utvrzují Honzovy pokroky.

Hippoterapie a fyzioterapie, která nás vede dopředu stejně jako speciální zdravotní pomůcky ve většině případů nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Bohužel není v našich silách uhradit veškeré kompenzační pomůcky a léčby, které by byly pro Honzíka kvůli jeho hendikepu vhodné. Proto uvítáme jakoukoliv pomoc sponzorů a dárců.

Pomohli nám:
Arsyline asociace DMO Centrum hiporehabilitace Mirákl Dětský rehabilitační stacionář goodyear MOJEKOLO Predcasne narozene deti rajec Rotary Club Fyziobeskyd s.r.o. ev-servis.cz Eva Tvrdá - spisovatelka Eva Palkovičová - foto Moravskoslezké Výtahy  HELICOIL®plus
Upozornění
Zavřít